AJA Sports Schedules 

 

Upper School

Girls Volleyball

 

August 21 OLOM and Paideia 5:00 pm and 6:00 pm OLOM
August 23 Atlanta Girls School 5:30 pm Atlanta Girls School
August 24 Whitefield 5:00 pm Home
August 29 OLOM 5:00 pm and 6:00 pm OLOM
August 31 Johns Creek 5:00 pm Home
September 5 Whitefield and North Cobb Christian 5:00 pm and 6:00 pm Whitefield
September 6 South Atlanta High 5:30 pm Home
September 12 Kings Ridge 5:00 pm Kings Ridge
September 14 GA School of the Deaf & Greenforest 5:00 pm and 7:00 pm Home
September 18 Paideia 5:00 pm Paideia
September 19 AIS 5:00 pm AIS
September 25 Galloway and Paideia 6:00 pm and 7:00 pm Galloway
September 26 Atlanta Girls School 5:00 pm Home
September 27 Riverwood and St. Pius 6:00 pm and 7:00 pm Riverwood
October 3 GA School of the Deaf 5:00 pm and 6:00 pm GA School of the Deaf

 

 

 

 

GIRLS VOLLEYBALL
*THURSDAY, AUGUST 31 ATLANTA ACADEMY @ AA B 4:15 pm
A 5:15 pm
*TUESDAY, SEPTEMBER 5 TDSA @ AJA B 4:15 pm
A 5:15 pm
WEDNESDAY, SEPTEMBER 6 DAVIS @ AJA B 4:15 pm
A 5:15 pm
*THURSDAY, SEPTEMBER 7 ATL. GIRLS SCHOOL @ AJA B 4:15 pm
A 5:15 pm
*TUESDAY, SEPTEMBER 12 MUSEUM @ AJA B 4:15 pm
A 5:15 pm
*THURSDAY, SEPTEMBER 14 CLIFF VALLEY @ CV B 4:15 pm
A 5:15 pm
MONDAY, SEPTEMBER 18 EPSTEIN @ AJA B 4:15 pm
A 5:15 pm
*TUESDAY, SEPTEMBER 26 INTOWN @ AJA B 4:15 pm
A 5:15 pm
*THURSDAY, SEPTEMBER 28 MIDTOWN @ MIDTOWN B 4:15 pm
A 5:15 pm
MONDAY, OCTOBER 2 A-TEAM TOURNAMENT @ AJA TBD
TUESDAY, OCTOBER 3 B-TEAM TOURNAMENT @ AJA TBD
*Denotes Division Game

BOYS SOCCER
*THURSDAY, AUGUST 31 ATLANTA ACADEMY @ AA 4:15 pm
WEDNESDAY, SEPTEMBER 6 DAVIS @ DAVIS 4:30 pm
*THURSDAY, SEPTEMBER 7 HOWARD @ HOWARD 5:00 pm
*TUESDAY, SEPTEMBER 12 MUSEUM @ MUS. (WE GET REFS) 4:15 pm
*THURSDAY, SEPTEMBER 14 CLIFF VALLEY @ CV 4:15 pm
MONDAY, SEPTEMBER 18 EPSTEIN @ EPSTEIN 4:30 pm
*TUESDAY, SEPTEMBER 19 MIDTOWN @ MIDTOWN TBD
*TUESDAY, SEPTEMBER 26 TDSA @ TDSA 4:45 pm
*THURSDAY, SEPTEMBER 28 INTOWN @INTOWN (GRANITE FIELD) 4:00 pm
MONDAY, OCTOBER 2 SEMI-FINALS @ HIGHER SEED TBD
TUESDAY, OCTOBER 3 FINALS @ BRANDON HALL TBD
*Denotes Division Game

 

Wrestling

 

  Weight Testing 4:30 pm  
November 21 Brookwood Tournament 8:30 am  
November 29 Blessed Trinity 5:00 pm Blessed Trinity
December 5 Walker 5:30 pm Walker
December 7 ELCA 5:30 pm ELCA
December 12 Mill Springs 5:00 pm Mill Springs
January 9 North Springs 5:00 pm North Springs
January 16 Waler/NCCS 5:30 pm Home
January 17 NCCS 4:30 pm NCCS
January 25 Mt. Paran TBD Mt. Paran
February 9-13 New York Tournament    
       

 

 

 

 

GIRLS VOLLEYBALL
*THURSDAY, AUGUST 31 ATLANTA ACADEMY @ AA B 4:15 pm
A 5:15 pm
*TUESDAY, SEPTEMBER 5 TDSA @ AJA B 4:15 pm
A 5:15 pm
WEDNESDAY, SEPTEMBER 6 DAVIS @ AJA B 4:15 pm
A 5:15 pm
*THURSDAY, SEPTEMBER 7 ATL. GIRLS SCHOOL @ AJA B 4:15 pm
A 5:15 pm
*TUESDAY, SEPTEMBER 12 MUSEUM @ AJA B 4:15 pm
A 5:15 pm
*THURSDAY, SEPTEMBER 14 CLIFF VALLEY @ CV B 4:15 pm
A 5:15 pm
MONDAY, SEPTEMBER 18 EPSTEIN @ AJA B 4:15 pm
A 5:15 pm
*TUESDAY, SEPTEMBER 26 INTOWN @ AJA B 4:15 pm
A 5:15 pm
*THURSDAY, SEPTEMBER 28 MIDTOWN @ MIDTOWN B 4:15 pm
A 5:15 pm
MONDAY, OCTOBER 2 A-TEAM TOURNAMENT @ AJA TBD
TUESDAY, OCTOBER 3 B-TEAM TOURNAMENT @ AJA TBD
*Denotes Division Game

BOYS SOCCER
*THURSDAY, AUGUST 31 ATLANTA ACADEMY @ AA 4:15 pm
WEDNESDAY, SEPTEMBER 6 DAVIS @ DAVIS 4:30 pm
*THURSDAY, SEPTEMBER 7 HOWARD @ HOWARD 5:00 pm
*TUESDAY, SEPTEMBER 12 MUSEUM @ MUS. (WE GET REFS) 4:15 pm
*THURSDAY, SEPTEMBER 14 CLIFF VALLEY @ CV 4:15 pm
MONDAY, SEPTEMBER 18 EPSTEIN @ EPSTEIN 4:30 pm
*TUESDAY, SEPTEMBER 19 MIDTOWN @ MIDTOWN TBD
*TUESDAY, SEPTEMBER 26 TDSA @ TDSA 4:45 pm
*THURSDAY, SEPTEMBER 28 INTOWN @INTOWN (GRANITE FIELD) 4:00 pm
MONDAY, OCTOBER 2 SEMI-FINALS @ HIGHER SEED TBD
TUESDAY, OCTOBER 3 FINALS @ BRANDON HALL TBD
*Denotes Division Game